המרכז הישראלי למצוינות בחינוך מרכין ראש ומשתתף בצער המשפחה והמדינה עם מותה בטרם עת של רונה רמון.

המרכז הישראלי שותף עם רונה רמון בפעולות השונות להנצחת זכרו ומורשתו של אילן רמון החל משנת 2003, מייד לאחר אסון המעבורת קולומביה. בתקופה זו פתחנו את "מועדון החלל על-שם אילן רמון", אשר פעל במספר גדול של חטיבות ביניים במסגרת תוכנית "מצוינות 2000". רונה רמון הייתה מעורבת באופן מלא בפעילות המועדון, נהגה להגיע באופן אישי לאירועי פתיחת המועדונים, לצידו של אביו של אילן רמון.
בעת היציאה לדרך עם תחרויות החלל הארציות, לפני חמש שנים, הייתה רונה מעורבת למן ההתחלה ואף כיבדה בנוכחותה בחלק מאירועי התחרויות.
רונה היוותה השראה בחזונה ובפועלה הנמרץ לכל אנשי החינוך, ותרמה רבות לטיפוח המצוינות, להעלאת העניין והמוטיבציה בקרב בני הנוער לתחומי החלל בפרט והמדע בכלל, ולהנצחת מורשתו של אילן רמון בקרב בני הנוער.
יהיה זכרה ברוך.

 

סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות המדע והטכנולוגיה שמחה להכריז על הפעלת תחרות ארצית נושאת פרסים בתחום "חקר החלל והאסטרונומיה" לתלמידי בתי הספר היסודיים בכיתות ד'- ו'.

התחרות מתקיימת זו השנה השמינית, ביוזמה ובמימון של סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות המדע והטכנולוגיה, בשיתוף הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה באגף מדעים א' במזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, בשיתוף ובביצוע של המרכז הישראלי למצוינות בחינוך.

אודות התחרות

הנכם מוזמנים לקחת חלק בתחרות ארצית נושאת פרסים בתחום החלל ולהשתתף בחוויית לימוד המהווה הזדמנות לחשוף את התלמידים לאתגרים פורצי דרך, לחשיבה מחוץ לקופסא, ולעיסוק בתוכן מתקדם ומרתק בתחום חקר החלל והאסטרונומיה.
התחרות תתקיים זו השנה השמינית לתלמידי בתי ספר היסודיים בכיתות ד'-ו' ותעסוק בנושא התחרות תעסוק בנושא "אטמוספירות ופני שטח של כוכבי הלכת במערכת השמש"

התחרות מתקיימת ביוזמה ובמימון של סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות המדע והטכנולוגיה, בשיתוף הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה באגף מדעים א' במזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, בשיתוף ובביצוע של המרכז הישראלי למצוינות בחינוך.

שאלות נפוצות

התחרות מורכבת מחמישה שלבים סך הכל, השלבים הראשונים דורשים למידה של חומר והפעלת תכנית חשיפה בקהילה – אותם התלמידים יכולים לעשות באופן עצמאי בליווי ובפיקוח של המורה המלווה.

אפשר להדריך את הקבוצה להתחלק לקבוצות למידה למשל, לחלק את הנושאים בין הקבוצות, ולעשות מפגשים אחת לכמה זמן כדי שחברי הקבוצה יוכלו ללמד אחד את השני את החומר שעברו עליו, ולראות איך כולם מתקדמים ואם מישהו צריך עזרה. השלב הרביעי כולל בניית של דגם, ומחייב קצת יותר שעות פעילות משותפת של כולם, אבל אם מתכוננים באופן מוצלח זו משימה שניתן להשלים במספר פגישות אחה"צ.

השאלונים מחייבים את המורה להיות נוכח בזמנים ושעות מסוימים עם הכיתה. שעות החידונים נקבעות לאחרי שעות בי"ס, ולרוב יחלו מיד עם סיום הלימודים.

אולימפיאדת החלל מתאימה את עצמה למצב בימי קורונה. כל שלבי התחרות יתאפשרו גם בלמידה מרחוק בהנחה שאת מפגשי העבודה הקבוצתית ניתן לקיים בזום. דווקא בימים כאלה של חוסר ודאות – התחרות עשויה לשמש עוגן שניתן לגבש סביבו קבוצה ולחוות תהליך לימודי משמעותי.

נדגיש כי ביצוע המשימות בתחרות כפוף במלואו להוראות העדכניות של משרד הבריאות ומשרד החינוך. אנחנו מודעים לכך שיתכן מצב בו קבוצות מסוימות תוכלנה להיפגש ואחרות לא, ולכן כל שלבי התחרות יבנו כך שהמשימות יתבססו על כלים מתוקשבים בלבד כדי למנוע פגיעה בקבוצות שבערים האדומות.

בתנאי למידה רחוק, יתקיימו המפגשים הקבוצתיים בזום והתלמידים יעבדו בבתיהם ויתקשרו ביניהם ועם המורים מרחוק תוך שיתוף של קבצים ומידע, חלוקת משימות ביניהם, שיתוף של תוצרי ביניים, קבלת החלטות משותפת וכדומה.

להלן מספר דגשים אופרטיביים לקראת התחרות:

  • יש ליצור קבוצה של עד 20 תלמידים המתעניינים בתחום ובעלי מוטיבציה הרכב הקבוצה יקבע לפי שיקול דעתו של המורה בהתאם להנחיות משרד הבריאות. אפשר יהיה לפעול במסגרת קבוצה הומוגנית בקפסולה אחת או להתבסס על עבודה מרחוק בשיתוף בין קפסולות שונות.
  • מצגת אירוע הפתיחה תשלח בצירוף מייל ובו פרוט אודות התחרות והתהליך שהתלמידים יעברו במהלכה. ניתן להציג את המצגת בכיתה, לשתף בה עם תלמידים לצפייה בבית בזמנם הפנוי, לצפות במרוכז במפגש זום, או במפגשים פיזיים המתקיימים בקפסולות השונות.
  • לוח הזמנים של התחרות מופיע באתר על מנת שתוכלו לשלבו במערכת הלימודים. לכל שלב הדורש ההתכנסות משותפת של הקבוצה, יינתנו שניים או שלושה תאריכים לבחירה.
  • התחרות מבוססת על למידה עצמאית של התלמידים ועל הנחייה והובלת הקבוצה על ידי המורה . אין צורך בידע מוקדם של המורה, אך דרושה מוטיבציה ורצון להנחיית קבוצה. עבור כל שלב תפורסם רשימה של נושאים מרכזיים, וכן רשימה של קישורים לאתרים בהם נמצא חומר הלימוד המתאים. הרשימות ישלחו במייל ויפורסמו באתר התחרות כך שחומר הלימוד יהיה נגיש לתלמידים בקפסולות בכיתה או בביתם.
  • בתחרות חמישה שלבים. השלב הראשון והשלישי – שלבי החידונים, דורשים בעיקר למידה וריכוז של חומר באופן עצמאי על ידי התלמידים, בליווי והנחיה של המורה המוביל. קיימות אסטרטגיות שונות לניהול הלמידה לקראת שלבים אלו. לדוגמה: ניתן להנחות את תלמידי הקבוצה להתחלק לתתי-קבוצות למידה, לחלק את הנושאים בין הקבוצות, לערוך מפגשי זום אחת לכמה זמן כדי שחברי הקבוצה יוכלו ללמד אחד את השני את החומר שעבדו עליו ולראות איך כולם מתקדמים ואם מישהו צריך עזרה.
  • השלב השני, הוא השלב הקהילתי, יתבסס על שימוש בכלים דיגיטאליים לעבודת קהילה. רצוי לפנות לקהילה שתדע להתמודד עם השימוש בכלים מבוססי מחשב ושיש לה זמן ומוטיבציה להיות חלק בפרויקט.
  • לקראת החידון של השלב השלישי יתמודדו התלמידים עם משימת חקר שתתבסס גם היא על כלים מתוקשבים. החידון יהיה מבוסס על משימת חקר זו.
  • השלב הרביעי כולל בנייה של דגם והכנת סרטון, ומחייב רמת תיאום גבוהה בין חברי הקבוצה. התמודדותכם עם השלבים המוקדמים תבנה את הדינאמיקה הקבוצתית שתאפשר התמודדות מוצלחת גם עם אתגרים אלו.

חומר הלימוד ישלח במייל ויפורסם באתר התחרות. עבור כל שלב תפורסם רשימה של נושאים הרלוונטיים עבורו, וכן רשימה של קישורים לאתרים בהם נמצא חומר הלימוד. החומרים יהיו זמינים מיד לאחר אירוע הפתיחה. חשוב להדגיש – אנחנו לא מוציאים חוברת לימוד מטעמנו, ולא מסכמים את החומר.

אנחנו מפנים את התלמידים למקורות מידע רלוונטיים, ותהליך הלמידה ייעשה על ידם באופן עצמאי. מסיבה זו, אנו נמליץ לראשי הקבוצות לסייע לתלמידים, ולהדריך אותם כיצד לבצע למידה יעילה. לבתי ספר שלא יעלו לשלבים המתקדמים יישלחו משימות ומערכי שיעור אשר יאפשרו להם להמשיך ולפעול באופן עצמאי במשימות התואמות את הפעילות בשלבי התחרות הבאים.

הקבוצה יכולה לכלול בין 4 ל- 20 תלמידים בכיתות ד'-ו'. ההשתתפות בתחרות היא רווח אדיר לתלמידים, שנחשפים לתכנים עדכניים בתחום, מפתחים מיומנויות חשובות של דליית מידע ברשת, התמודדות עם חומר מורכב, חשיבה יצירתית ועבודה בקבוצות. על כן אנו ממליצים לגייס את מספר התלמידים המקסימלי לקבוצה.

חשוב לשים לב, לא ניתן יהיה להגיע לאירוע הגמר עם יותר מ- 20 תלמידים ולכן חשוב לא ליצור קבוצה גדולה יותר על מנת לא לגרום אי נעימות.

התחרות מיועדת לכיתה רגילה ופועלת מחוץ לשעות בית הספר, בוודאי במה שקשור לפעילות התלמידים. היוצא מן הכלל לזה, הוא אירוע הגמר שיתקיים בירושלים בין השעות 09:00-16:00

התחרות מתקיימת במתכונת בית ספרית. לא ניתן להירשם ללא קבוצה מביה"ס וללא מורה מלווה.

לשאלות ולבירורים ניתן לפנות לימית שמני
מס' טלפון 02-6755031
דוא"ל: yamit@iasa.org.il

בנוסף לכך, יופיע באתר התחרות פורום פעיל אשר ייתן מענה נוסף לשאלות ולהבהרות.

סרטונים מתחרויות קודמות

אירוע הגמר של תחרות חקר החלל והאסטרונומיה לבתי ספר היסודיים ה-4 תשע"ח

אירוע הגמר של תחרות חקר החלל והאסטרונומיה לבתי ספר היסודיים ה-5 תשע"ט

אירוע הגמר של תחרות חקר החלל והאסטרונומיה לבתי ספר היסודיים ה-6 תש"ף

אירוע הגמר של תחרות חקר החלל והאסטרונומיה לבתי ספר היסודיים ה-3 תשע"ז

אירוע הגמר של תחרות חקר החלל והאסטרונומיה לבתי ספר היסודיים ה-2 תשע"ו

השתתפות בתחרות

Start typing and press Enter to search